CZWARTEK Z REWITALIZACJĄ

SP-12.jpg

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Czwartek z rewitalizacją” rozpocznie się jutro, 7 listopada 2024r. o ustalonej godzinie (12:30), którą Państwo otrzymali w potwierdzeniu.
Spotykamy się przy wejściu do Stacji Kultury (Pyskowice ul. Wolności 6A).
Zawiadamiamy, że program „Czwartku z rewitalizacją” w ostatniej chwili uległ modyfikacji. Niestety nie spotkamy się z autorami koncepcji adaptacji obiektu (P.A. NOVA), dlatego wydarzenie ulegnie skróceniu (planowane zakończenie o godz.15:30).

Zapraszamy!

NIEODPŁATNE USŁUGI OBYWATELSKIEGO PORADNICTWA ORGANIZACYJNO-PRAWNEGO

Przypominamy, że od roku Fundacja świadczy nieodpłatne usługi obywatelskiego poradnictwa organizacyjno-prawnego, w związku z tzw. reformą planowania przestrzennego

Jak dotąd pomogliśmy radą wspólnocie mieszkaniowej z Piekar Śląskich (oś. Wieczorka) oraz grupie mieszkańców osiedla domów jednorodzinnych w Knurowie (tzw. osiedle Segapolu).

W tym roku poszerzamy zakres poradnictwa obywatelskiego o tematykę programowania i wdrażania rewitalizacji (np. wzbudzającą wiele pytań kwestię stosowania prawa pierwokupu w obszarach rewitalizacji) oraz inne przepisy związane z uczestnictwem w rozwoju miast, partycypacją społeczną w planowaniu rozwoju (strategie różnego rodzaju), inicjatywą lokalną, budżetem obywatelskim itd.  

Jesteśmy do Państwa dyspozycji telefonicznie, mailowo (fundacja[at]omiasto.org), a po wcześniejszym umówieniu spotkania – również w siedzibie fundacji w Bytomiu albo w innym dogodnym dla Państwa miejscu. Można również umówić się na poradę zdalną. Odbędzie się ona przez telefon lub przy użyciu aplikacji do rozmów przez Internet (np. Zoom albo Teams)
Zapraszamy do korzystania z usług poradniczych!

Więcej na temat nieodpłatnego poradnictwa organizacyjno-prawnego TUTAJ

ZAPRASZAMY NA KOLEJNY „CZWARTEK Z REWITALIZACJĄ”

Kontynuacja cyklu „Czwartki z rewitalizacją” w roku 2025 rozpocznie się od wizyty w Czeladzi, w kompleksie dawnej kopani Saturn. Miejscem naszego spotkania będzie Galeria Elektrownia.
Najpierw spotkamy się z autorami projektu adaptacji obiektu a następnie zapoznamy się z kolejnymi działaniami miasta w zespole post-industrialnym (adaptacja budynku d. kopalnianych warsztatów na krytą pływalnię).

Wydarzenie zaplanowaliśmy na 27 marca, od godziny 11:00. Jak zawsze udział w spotkaniu jest bezpłatny i wymaga zgłoszenia drogą mailową (na adres: fundacja[at]omiasto.org), na które czekamy do 15 marca.

Serdecznie zapraszamy!

SZUKAMY WOLONTARIUSZY

Fundacja O!MIASTO poszukuje pełnoletnich wolontariuszy do pomocy przy organizacji warsztatów adresowanych do aktywistów organizacji pozarządowych, które planujemy na 28 lutego 2025r.
Oferujemy zawarcie umowy o wolontariat na okres od 6 stycznia do 28 lutego 2025 r. , przeszkolenie, sympatyczną atmosferę i ubezpieczenie.

Zainteresowanych prosimy o kontakt drogą elektroniczną: fundacja[at]omiasto.org do 6 grudnia br.

AWIZUJEMY KOLEJNY „CZWARTEK Z REWITALIZACJĄ”

Chcemy poinformować, że kontynuujemy cykl spotkań edukacyjnych „Czwartek z rewitalizacją”. Kolejne spotkanie poświęcone będzie przedsięwzięciom aktywizującym życie kulturalne w zdegradowanych obszarach miast. Miejscem spotkania edukacyjnego będzie pyskowicka Stacja Kultury
Uczestnicy spotkania edukacyjnego będą mogli zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi zaplanowania i przeprowadzenia modelowego projektu pn. „Stacja Kultury – adaptacja dworca kolejowego w Pyskowicach celem aktywizacji gospodarczej, kulturalnej i społecznej”, który realizowany był przez Pyskowice w latach 2020-2023 (dofinansowanie z UE ok. 14,1 mln zł). Rezultat przedsięwzięcia – zaadaptowany budynek dworcowy – Stacja kultury, który zdobył wysokie 5 miejsce w plebiscycie internautów na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego w 2024r.

Widok wnętrza Stacji kultury – fotografie z materiałów prasowych UM Pyskowice aut. Michał Zbiciak
SP-12.jpg
Budynek Stacji kultury – fotografie z materiałów prasowych UM Pyskowice aut. Piotr Borowiak

Rozważamy dwa terminy – 24 października albo 7 listopada – wybierzemy ten, który większość z Państwa wybierze w zgłoszeniu uczestnictwa.
Na zgłoszenia chęci udziału przesyłane drogą elektroniczną na adres fundacja[at]omiasto.org czekamy do 10 października.
Jak zawsze, udział w wydarzeniach organizowanych przez Fundację O!MIASTO jest bezpłatny.

Jednocześnie PRZYPOMINAMY, że Fundacja świadczy nieodpłatne usługi obywatelskiego poradnictwa organizacyjno-prawnego, w związku z tzw. reformą planowania przestrzennego. Jesteśmy do Państwa dyspozycji telefonicznie, mailowo albo – po wcześniejszym umówieniu spotkania – w siedzibie fundacji.

MIASTO W BAJKACH I LEGENDACH – zapraszamy na zajęcia edukacyjne w formie on-line i stacjonarnej

Zapraszamy na zajęcia edukacyjne poświęcone motywowi miasta w bajkach i legendach. Awizowaliśmy to wydarzenie na początku miesiąca i temat okazał się „trafiony w 10”. Zanosi się na sukces frekwencyjny, dlatego zaplanowaliśmy dwie tury tych zajęć – jedną w formie on-line i jedną stacjonarną. Obie przeznaczone są dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, pracujących na co dzień z dziećmi.

Obie tury odbędą się w czwartek 26 września:
– wersja on-line: od 10:00 do 13:00 na platformie Teams (zajęcia w formie webinarium);
– zajęcia stacjonarne przeprowadzimy w Bytomiu, od godz. 14:00 do 17:00 w sali konferencyjnej kompleksu AVENIDO przy ulicy Kędzierzyńskiej 19.

Przestrzeń w bajkach jest ważna. W bajkowej narracji wspomina się tylko o miejscach ważnych, w których wydarza się coś istotnego dla fabuły. Miasto pojawia się w wielu znanych bajkach i legendach. Czasem jest tylko tłem ( jak Kruszwica w legendzie o Królu Popielu) ale często odgrywa rolę istotną. Może być symbolem całego świata (jak np. w legendzie o dzwonniku z Notre Dame czy w bajce „Dwaj wędrowcy”), miejscem wybranym i szczególnym – dla dokonania dramatycznego zwrotu opowieści (np. w bajce o Szewczyku Dratewce, czy w bajce o Kopciuszku) a nawet zbiorowym protagonistą – bohaterem powiadanych wydarzeń (np. Legenda o Smoku Wawelskim czy bajka braci Grimm „Muzykanci z Bremy”). Oprócz wspomnianych tu bajek, przyjrzymy się jeszcze innym „bajkowym miastom” towarzyszącym „Przygodom Rozbójnika Rumcajsa”, „Dziewczynce z zapałkami”, ” „Szczurołapowi z Hameln” „Legendzie o żółtej ciżemce” oraz „Nowym szatom cesarza”.

Celem zajęć jest przybliżenie motywu miasta i jego znaczenia w bajkach, zarówno dla struktury bajkowej narracji jak i w warstwie symbolicznej. Spojrzymy więc na „bajkowe miasta”, jako miejsca: rozwoju, zdobywania wiedzy, umiejętności albo związania akcji lub jej finalizowania – miejsca wyznaczanie celów, ich realizacji lub rozwoju własnego bohatera/bohaterki.

Zyskacie Państwo wiedzę, która w praktyce zawodowej zwiększy atrakcyjność zajęć z dziećmi, ułatwi skierowanie ich uwagi na miasto i zaciekawienie jego fenomenem.

Ilustracja do angielskiej wersji „Szczurołapa z Hameln” wyd. z 1888r.

Udział w spotkaniu edukacyjnym wymaga uprzedniego zgłoszenia. Zgłoszenia prosimy kierować drogą mailową, na adres fundacja[at]omiasto.org (przypominamy, że zmieniliśmy adres mailowy!). Prosimy w zgłoszeniu określić wybraną formę zajęć oraz podać miejsce pracy – nazwę i adres przedszkola.
Na zgłoszenia czekamy do 20 września 2024 r.

Udział w seminarium jest bezpłatny. 
Serdecznie zapraszamy!

UWAGA: Zastrzegamy sobie możliwość odwołania spotkania on-line/stacjonarnego w przypadku zbyt małej liczby zgłoszonych uczestników (formuła stacjonarna odbędzie się dla co najmniej 8 osób).

OGŁOSZENIE II – RZECZY DO SPRZEDANIA ALBO DO ODDANIA

Fundacja O!MIASTO ma do sprzedania ew. do oddania (darowizna) innym organizacjom pozarządowym o zbliżonych celach statutowych: zabytkowy fortepian (mechanizm angielski), meble różnego rodzaju (połowa XX w., kanapy, szafki, półki), używany sprzęt AGD, zastawę stołową, pościel, dywany, książki i obrazy itp.
Przedmioty oferowane do sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania można oglądać po umówieniu spotkania, a następnie odebrać w Zabrzu, najpóźniej do 7 sierpnia br.

Kontakt w sprawie oferowanych rzeczy wyłącznie drogą elektroniczną, na adres: fundacja[at]omiasto.org Uwaga: nie ponosimy kosztów pakowania rzeczy i transportu.