MIASTO W BAJKACH I LEGENDACH – zapraszamy na zajęcia edukacyjne w formie on-line i stacjonarnej

Zapraszamy na zajęcia edukacyjne poświęcone motywowi miasta w bajkach i legendach. Awizowaliśmy to wydarzenie na początku miesiąca i temat okazał się „trafiony w 10”. Zanosi się na sukces frekwencyjny, dlatego zaplanowaliśmy dwie tury tych zajęć – jedną w formie on-line i jedną stacjonarną. Obie przeznaczone są dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, pracujących na co dzień z dziećmi.

Obie tury odbędą się w czwartek 26 września:
– wersja on-line: od 10:00 do 13:00 na platformie Teams (zajęcia w formie webinarium);
– zajęcia stacjonarne przeprowadzimy w Bytomiu, od godz. 14:00 do 17:00 w sali konferencyjnej kompleksu AVENIDO przy ulicy Kędzierzyńskiej 19.

Przestrzeń w bajkach jest ważna. W bajkowej narracji wspomina się tylko o miejscach ważnych, w których wydarza się coś istotnego dla fabuły. Miasto pojawia się w wielu znanych bajkach i legendach. Czasem jest tylko tłem ( jak Kruszwica w legendzie o Królu Popielu) ale często odgrywa rolę istotną. Może być symbolem całego świata (jak np. w legendzie o dzwonniku z Notre Dame czy w bajce „Dwaj wędrowcy”), miejscem wybranym i szczególnym – dla dokonania dramatycznego zwrotu opowieści (np. w bajce o Szewczyku Dratewce, czy w bajce o Kopciuszku) a nawet zbiorowym protagonistą – bohaterem powiadanych wydarzeń (np. Legenda o Smoku Wawelskim czy bajka braci Grimm „Muzykanci z Bremy”). Oprócz wspomnianych tu bajek, przyjrzymy się jeszcze innym „bajkowym miastom” towarzyszącym „Przygodom Rozbójnika Rumcajsa”, „Dziewczynce z zapałkami”, ” „Szczurołapowi z Hameln” „Legendzie o żółtej ciżemce” oraz „Nowym szatom cesarza”.

Celem zajęć jest przybliżenie motywu miasta i jego znaczenia w bajkach, zarówno dla struktury bajkowej narracji jak i w warstwie symbolicznej. Spojrzymy więc na „bajkowe miasta”, jako miejsca: rozwoju, zdobywania wiedzy, umiejętności albo związania akcji lub jej finalizowania – miejsca wyznaczanie celów, ich realizacji lub rozwoju własnego bohatera/bohaterki.

Zyskacie Państwo wiedzę, która w praktyce zawodowej zwiększy atrakcyjność zajęć z dziećmi, ułatwi skierowanie ich uwagi na miasto i zaciekawienie jego fenomenem.

Ilustracja do angielskiej wersji „Szczurołapa z Hameln” wyd. z 1888r.

Udział w spotkaniu edukacyjnym wymaga uprzedniego zgłoszenia. Zgłoszenia prosimy kierować drogą mailową, na adres fundacja[at]omiasto.org (przypominamy, że zmieniliśmy adres mailowy!). Prosimy w zgłoszeniu określić wybraną formę zajęć oraz podać miejsce pracy – nazwę i adres przedszkola.
Na zgłoszenia czekamy do 20 września 2024 r.

Udział w seminarium jest bezpłatny. 
Serdecznie zapraszamy!

UWAGA: Zastrzegamy sobie możliwość odwołania spotkania on-line/stacjonarnego w przypadku zbyt małej liczby zgłoszonych uczestników (formuła stacjonarna odbędzie się dla co najmniej 8 osób).